8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

Yayınlanma Tarihi: 31-10-2016

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, DEKAUM, bir sunum gerçekleştirdi. Bu yılın teması, kadın cinayetleri ve kadınlara yönelik şiddet eylemlerinde bir azalma olmaması, 7 temmuz 2015’te meclise sunulan yasanın görüşmeye ve sonuca bağlanmaması ve ceza indirimlerinin, iyi hal indirimlerinin sürmesi nedeniyle DEĞİŞMEYEN FOTOĞRAF…

“Bir yıl içinde bu fotoğraf değişmedi. Ülke geneline baktığımızda kadın cinayetleri azalmadı, yok olmadı. Biz de afişimizi değiştirmedik. Aynı gelini, aynı üzgün kadını kullandık. Galiba bu figürü her fırsatta kullanmaya devam edeceğiz. Bize kadın cinayetlerinin, kadınlara yönelik şiddetin durmadığını, devam ettiğini unutturmasın, hep hatırlatsın diye. Umarız, bir gün büyük fotoğraf değişir, bu cinayetler son bulur. O güne kadar bu genç kadın bir hayalet gibi aramızda dolaşacak, bize görmezden geldiğimiz, unutmaya çalıştığımız gerçekleri hatırlatacak… Acımızı taze tutsun ki bir şeyler yapmamız gerektiğini unutmayalım!”

DEĞİŞMEYEN FOTOĞRAFI, kendi yaşam alanımızda, üniversitemizde DEĞİŞTİRMEK istiyoruz. Bunun için bu yıl üniversitemizin iki önemli adımı üzerine bilgi vermeyi, duyurmayı amaçlayan bir sunum hazırladık.

8 Aralık 2015’te Dokuz Eylül Üniversitesi Senatosu, CİNSİYET AYRIMCILIĞI, ŞİDDET VE CİNSEL TACİZE KARŞI POLİTİKA BELGESİ’ni onaylayarak ilan etti.

22 Şubat’ta ise yine Senatomuz, Politika
Belgesinin bir uzantısı ve gereği olarak CİNSİYET AYRIMCILIĞI, CİNSEL ŞİDDET VE CİNSEL TACİZE KARŞI DESTEK BİRİMİ YÖNERGESİ’ni onaylamış bulunuyor.